Nespavost, Johansson J. R.

10. března 2015 v 22:51 | Ivy |  Recenze knihy

Nespavost

originální název: Insomnia
série: The Night Walkers - Noční strážci (#1/3)
autorka: J. R. Johansson
vydáno: r. 2013 v USA, v ČR r. 2014
nakladatelství: Yoli
překladatel: Lumír Mikulka
počet stran: 352
přečteno: únor 2014, v češtině, za 2 dny
hodnocení: 3,77 goodreads, 75% databazeknih
moje hodnocení:

★★★★★


můj komentář: (obsahuje spoilery)
Parker má dar nebo je to spíš prokletí. Navštěvuje sny lidí. Pohybuje se v nich, je němým pozorovatelem a na svých bedrech nese všechno, co se v nich dozví. Už roky se nevyspal, je unavený, podrážděný. Ví jak tohle skončí a nebude to dobré. Jenže pak potká Miu, nebo spíš její sny a poprvé se mu podaří ve snění někoho jiného usnout. Druhý den nejenže je odpočatý, ale... jakmile ochutná jaké to je spát jako normální člověk nechce nic jiného.
Zkuste si představit tu noc, kdy se vám špatně usíná, převalujete se ze strany na stranu, ráno se probudíte a máte pytle pod očima a pocit, že při prvním kroku z postele se vám hlava začne kutálet po podlaze (můj častý případ)... a to se Parkerovi opakuje roky, nikdy to neví, všichni si myslí že to má co dělat s drogami. Pak tu drogu objeví, ale je to nic než obyčejný spánek na kterém se stává závislý a na osobě v jejíchž snech si konečně spánke může dopřát. Nemůže si vybrat do jakých snů se vetře, to záleží s kým posledním před spaním naváže oční kontakt. A jediné, co ho zajímá je aby ten poslední člověka byla Mia. Začíná pochybovat jestli nebylo lepší nespat vůbec, než vědět, že spát můžete ale jen v závislosti na jedné dívce.
S vědomím, že je ona vám dá klidný spánek není žádnou jinou starostí než vidět její oči jako poslední. Což zrovna uklidňující není. Začnou se odehrávat věci u kterých nejen čtenář ale i hlavní postavy neví zda je to realita či pokroucená halucinace, zda je Parker při vědomí, či si ve své spánku-nespánku jen tak jde a sleduje Miu, či ještě líp někoho zabije nebo posílá výhružné emaily.
S velkými pochybnostmi o sobě samém se Parker rozhodne odejít. Pro dobro ostatních. Než tak stihne udělat, na scéně se objeví ten pravý padouch, což není nikdo jiný než Miin nevlastní bratr. S velkou odvahou Parker zachrání Miu i svého kamaráda Finna a zjišťuje, že ne všechno, co si myslel, že se stalo zapříčinil on. Neví, co přesně udělat a co ne, ale jediné pozitivní je, že zloduch není on. nebo není ten největší zloduch.
Na konci příběhu Parkera kontaktuje člověk, který tvrdí, že zná jeho tátu a je tu aby ho naučil s darem pracovat.

Příběh, zvláště pak jeho druhá polovina, se mi naprosto líbil. Parkera jsem si oblíbila, někdy jsem nad tím sice váhala, protože jsem si nebyla jistá zda je zrovna psychicky v pořádku (možnost pochybovat spisovatelka dovedla do dokonalosti), ale nakonec si mě získal. Opravdu jsem zvědavá na další díl. Hlavně jak to dopadne s Adele (sestra nejlepšího kamaráda, do které je Parker zamilovaný, ale znáte to sestry nejlepších kamarádů jsou tabu), s Parkerovým darem, Miou, Finnem a vším okolo.
Psala jsem do nakladatelství zda plánují vydat další díl. verdikt zní, že na úplné závěry je příliš brzy. každopádně zas jsem tu já (osamocený osůbka) co by si pokračování strašně přála.
Když jsem se knihu chystala číst, přečetla jsem si pár komentářů na knižních stránkách. A docela mě vystrašilo, a překvapilo, že kniha má tak 'špatné' hodnocení a většina si stěžovala na překlepy. S hodnocením jdu vždycky proti proudu, jak se zdá, nemohla jsem dát nic jiného než pět hvězdiček, zvláště pak nazvdory ostatním. Ale taky proto, že se mi kniha opravdu líbila, zvláště druhá polovina se četla opravdu sama a byla napínavá. K počinu pana překladatele... čekala jsem to (dle komentářů) horší. Já si všimla větší část překlepů a chyb v první polovině knihy, pak už jsem do knihy byla tak začtená, že jsem je buď nevnímala nebo už tam nebyly. Každopádně, ano, překlad bych si dokázala představit lepší, ale zas tak špatný to nebylo, číst se to dalo (ikdyž... když už něco vychází aspoň po té překladatelské stránce by to mělo být ok, ale co... už jest dokonáno).
V poslední době mi přijde, že jsem se jaksi přeorientovala na jiné žánry - místo romantiky a erotiky spíš thrilery, fantasy a antiutopie... Což není špatně, jen hodně překvapující. A tahle kniha mě rozhodně navnadila na další jí podobné.
Každopádně knihu doporučuji!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Čteš rád/a knihy?

Ano
Ne

Komentáře

1 Fey Fey | Web | 11. března 2015 v 18:06 | Reagovat

(Ne)spavost si chci již dlouho přečíst. Strašně mě láká její anotace i obálka. Úplně... aww, já ji musím mít! :3

2 Eliz Eliz | Web | 13. března 2015 v 16:45 | Reagovat

Ani nevíš, jak moc bych si chtěla knihu přečíst! Už jenom obálka vypadá krásně, anotace je bombová a všude samé kladné recenze. Ta tvoje je mimochodem moc povedená :)

3 Zoey Zoey | Web | 16. března 2015 v 17:18 | Reagovat

Tohle vypadá sakra dobře :D :3

4 Eliza Eliza | Web | 1. června 2015 v 12:08 | Reagovat

Knížku mám doma z knihovny, tak mě tvoje recenze potěšila a určitě se do ní co nejdřív pustím :) Krásně napsáno :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama