Loving Mr. Daniels, Cherry Brittainy C.

15. ledna 2015 v 19:54 | Ivy |  Recenze knihy

Loving Mr. Daniels

autorka: Cherry Brittainy C.
vyšlo: r. 2014 v USA, v ČR nevydáno
počet stran: 310
přečteno: září 2014, v angličtině, za 1 den
anotace: goodreads
hodnocení: 4,36 goodreads
moje hodnocení:

★★★★★ 💧 🌟


stručný obsah díla: (mými slovy, neobsahuje spoilery)
Po obrovské ztrátě se Ashlyn stěhuje ke svému tátovi, kterému říká Henry, protože táta to pro ní nikdy moc nebyl, do Edgewoodu ve Wisconsinu. Přestože ze stěhování není nijak nadšená, zdá se, že jí to bylo dáno v osudu. Potká svou spřízněnou duši. Daniel. Chápe její smutek, trápení, zlomenost, slzy. Přes krátkou dobu, kterou spolu stráví najdou v sobě navzájem někoho komu můžou svěřit všechen svůj smutek. Což je obrovský dar potom, co na něj byly samy.
Pak začne školní rok a z Daniela se stane pan Daniels.
Někdy se věci dějí ve špatný čas, ale z dobrého důvodu.

o autorce:
Brittainy C. Cherry byla šíleně zamilována do slov, už v den, kdy se poprvé nadechla - no, možná ne tak dlouho, ale je to zatraceně blízko! Žije ve Wisconsinu se svými blízkými a zbožňuje romantiku. Její debutový román, The Space In Between, vyšel 9.8.2013 a má mnoho dalších příběhů rozpracovaných! Ostatní koníčky které miluje: scenáristiku, herectví, tanec - velice šptaně samozřejmě. Káva, čaj a víno ​​jsou tři věci, do kterých by každý by měl investovat! Vždy, když se Brittainy pokouší psát je chupaté zvířátkonebo dvě, ktera prosí o objetí a polibky. ----(můj překlad z těchto stránek)

můj komentář: (obsahuje spoilery)
Jsou knihy, které si přečtete, líbí se vám, ale nezanechají ve vás nic stálého. Pak jsou tu knihy jako je tahle...
Knihu jsem si vybrala protože (a ano stačilo by to říct jednoduše) jsem ji viděla jsem na goodreads. Ale to bych nebyla já kdyby k tomu nebyla pohádka. Víte, jak se vám tam ukazují a doporučují knihy - založeno na tom, co jste přečetly, čtete nebo chcete číst. Tak to přesně se stává mou zhoubou. Ale na druhou stránu to mám ráda - objevuju tolik knih, tolik krásných příběhů, které u nás zřejmě nikdy nevyjdou (což je obrovská škoda, nenej pro čtenáře - změškají ten krásný příběh, ale i pro nakladatelství, která by na tom mohla vydělat - což nemám ráda, když se o knihách mluví jako o výdělečném byznysu, ale bohužel to tak je). Jenže, kde má člověk brát čas na takovou spoustu knih? Aktuální stav 'šuplíku - chystám se číst' je něco okolo 75 knih. Každý den přibývají a ubývají tak pomalu. Už se nemůžu dočkat až si našetřím na čtečku a budu moct číst knihy pohodlněji (ne na notebooku jako teď) a hlavně i za cesty (protože zdá se, že v autobuse strávím mládí).
Znova kniha v angličtině. Vím, že to není zrovna populární kniha k recenzi, v angličtině, ale ona za to stojí. Ne nadarmo jsem si zvolali jako Nej knihu roku 2014. Upřímně když mě kniha baví nějak zapomínám na svou línou stránku a v angličtině se mi čte raz dva.
Název Loving Mr. Daniels (Milovat pana Danielse) mluví za vše. Hlavní tématem je vztah učitel-studentka. Pan Daniel Daniels je dost mladý učitel, kterého Ashlyn potká když se přistěhuje za svým otcem po smrti své sestry. Gabby, její sestra, dvojče, její lepší polovička, která sice zemřela, ale nechala Ashlyn skřínku s dopisy, které má otevřít až... až políbí někoho cizího, až si vdá atd... Ashlyn je 19, což je pro středoškolačku vysoký věk a tak by nikoho nenapadlo, že středoškolačkou bude. A problém začíná. S Danielem k sobě najdou cestu, spojení, které spisovatelka popsala tak krásně a které je zakázané.
Když přijde na téma studentka-učitel říkáte si, co na knize mohlo být tak smutného a co mě na tom mohlo rozbrečet? Asi přesně tohle: když Ashlyn zemře sestra není jí zrovna hej, když jí vlastní matka nemůže vystát, protože vypadá jako ona, když si přijde na světě sama až na jediného člověka, kterého mít ráda nemůže, když jeden z vašich nevlastních sourozenců spáchá sebevraždu... a mnohé další... smutné, co se spisovatelce povedlo vměstnat do příběhu.
Na jednu stranu se mi líbí jak to spisovatelka ukončila... žádný epicky dramatický otřes světa. Ashlyn se rozhodla žít na chvilku sama za sebe, odešla aby se po čase vrátila. A tam kde příběh začínal, o pár let skončil a žily šťastně až do smrti.
V knize se střídají ve vyprávění Ashlyn a Daniel. Na začátku každé kapitoly je citát Danielovi kapely Romeo's Quest, které jsou (jakjinak) opravdu trefné, přesně takové jaké citáty mají být aby vás chytla za srdce.
Tohle je přesný příklad knihy, který bych strášně moc přála v češtině. Autorka je sama začínající spisovatelkou a na své facebookvé stránce se i podělila o to, co přecházelo vydání téhle knihy, plus její úspěch že chtějí vydat knihu v Turecku, Německu (hodně blízko :3), Itálii a Brazílii - což znamená naděje umírá poslední :).

"Trust your heart inside your head."
"Goodbyes hurt most when they're one-sided."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 17. ledna 2015 v 13:38 | Reagovat

Skvělá recenze :)Jednu českou recenzi na tuhle knížku už jsem viděla a taky byla  pochvalná :) Tahle knížka mě začíná vážně zajímat, určitě si ji zkusím přečíst :)

2 Eliz Eliz | Web | 26. ledna 2015 v 17:18 | Reagovat

Jestli to v ČR nevydali, tak si stejně budu muset počkat, protože moje angličtina je docela děs... :D Ale podle tvé recenze to vypadá moc dobře, takže možná. Jak moc je angličtina v knížce náročná? :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama