Losing it, Cora Carmack

11. ledna 2015 v 15:21 | Ivy |  Recenze knihy

Losing it

originální název: Losing it
série: Losing it (#1/3,5)
autorka: Cora Carmack
vydáno: r. 2012 v USA, v ČR r. 2014
počet stran: 248
přečteno: říjen 2014, za 2 dny
anotace: goodreads
hodnocení: 3,81 goodreads, 81% databazeknih
moje hodnocení:

★★★★★


o autorce:
Autorčin blog, facebook.
Začínající spisovatelská hvězda, uvádí ke svému věku a zaměření, že je jí "něco přes dvacet" a ráda píše o lidech své generace. Vyrůstala v malém městečku v Texasu a nyní žije v New Yorku. Řídí se mottem "Je třeba se postavit čelem ke všemu, co život přináší do cesty a naučit se s tím žít - tedy pokud to zrovna nejsou nůžky".
Cora Carmacková se věnovala a věnuje mnoha profesím, které dělí na nudné (práce v maloobchodě), zábavné (práce v divadle), stresující (výuka) a vysněné (psaní). Hrdiny svých knih ráda uvádí do velmi trapných situací, skrze něž si však překvapivě najdou toho pravého partnera pro život. I trapní lidé totiž potřebují lásku.

můj komentář: (obsahuje spoilery)
Zdá se, že můžu svůj názor na překladatelský um překladatelek nakladatelství trochu pozměnit. Je totiž tolik knih, které jsem četla a jejichž překlad drhnut tak, že vám stávali chloupky na těle. Tahle kniha je buď výjimka potvrzující pravidlo nebo začátek éry kdy se můžu přestat bát jak je kniha přeložená (navíc, když mám srovnání s anglickou verzí). Překladatelka J. Novotná a nakladatelství se nebála nechat originální název knihy. Smekám. Trošku mě štve jak jsou všichni proti angličtině vysazení (jistě národní jazyk je čeština a blablabla...), přeci svět jde dopředu a nikdy nevzniklo nic dobrého když sedíme na prdeli a na svých tradicích neochotni podřídit se pokroku (á, jak hluboká myšlenka). Takže kniha, obálka, nakladatelství a všichni lidé, co za vývojem knihy stojí mají jednou velké plus a palec hore za vizuální podobu knihy. Protože (zmínila jsem se už) obálka je taky moc povede. Mě osobně při pohledu na jiná vydání ve světě se obálka v porovnání s ostatními líbí jako jedna z mála.
Dnes je už hodně těžké ale né nemožné přijít s něčím originálním. Romantických knih je jako máku a proto oceňuji když spisovatelka přijde s něčím novým. V téhle knize to rozhodně je herecké prostředí.
Bliss je roztomilá zmatkářka a panna, což ve dvaadvaceti letech je v dnešní době vzácnost. A u toho kniha začíná. I její spolubydlící se na ni dívá zvláštně potom, co jí tuhle skutečnost prozradí. Aby si Bliss nepřipadala divná rozhodne se s tímhle problém skoncovat. A zábava začíná. V baru narazí na úžasně vypadajícího (jak jinak) Carricka, který navíc (držte se) je brit = britská přízvuk (áááh) a čte si Shakespeara. Není důvod proč by zrovna on nemohl Bliss jejího problému zbavit. Jo, toho se taky Bliss část večera držela, ale když na to přijde přichází najevo její kolosální zmatkářství a nechá ve svém bytě nahého Carricka zatímco ona skončí v podprsence a sukni na ulici (bez klíčů). A takových vtipných a k popukání situací je tam víc. Do všeho se zamotá to, že Carrick je vlastně její učitel, do Bliss je zamilovaný její nejlepší kamarád a o zábavu je postaráno.
Jediné, co bych asi vytkla, je popsání mononukleózy. Sama jsem nemocí prošla (strašná otrava), a o teplotě, zvracení a trvání pár týdnů to rozhodně nebylo.
Příběh je napsán zábavně se spoustou situací u kterých si vážný výraz neudržíte. Kniha rozhodně stojí za pokračování. Na které se chystám (ale až skoční zkoužkové) a bohužel v angličtině (jo jsem lenoch líná), protože pokud se nějakého pokračování v češtině dočkáme tak za hoodně dlouho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 12. ledna 2015 v 21:01 | Reagovat

Já četla na Losing it tooolik recenzí a vesměs všichni knížku chválí, ale mě přesto příliš neláká. Asi to není můj žánr. Pěkná recenze :)

2 Eliza Eliza | Web | 25. února 2015 v 17:17 | Reagovat

Knížka mě zaujala na jiném blogu, kde si jí docela pochvalovali, tak si myslím, že se do toho taky dám ;) Obálka je vážně hezká a za originální název jsem ráda, některým jiným knihám by prospěl taky. Pro mě za mě, já bych ho nechala skoro všude xD Hezky napsáno ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama