Život jedna báseň, Hoover Colleen

8. prosince 2014 v 20:25 | Ivy |  Recenze knihy

Život jedna báseň

autorka: Colleen Hoover
originální název: Slammed
série: Slammed (1/3.díl)
vyšlo: v USA r. 2012
v ČR r. 2014
žánr: new/young adult, romance
počet stran: 264
přečteno: listopad 2014, v češtině, za 1 den
anotace: goodreads


O autorce:
O Colleen už jsem sháněla informace k předchotí recenzi na knihu Ugly Love, přesto si můžeme pár faktů zopáknout.
Kniha Slammed - Život jedna báseň je Colleenina prvotina. Sama knihu publikovala na Amazon v lednu 2012, a ta se téhož roku v květnu dostal na seznam bestsellerů NYT. Od té doby píše pro Atria Books, dceřiná společnost nakladatelství Simon&Schuster, nyní má šest bestsellerů v NYTimes. (další informace již ve zmiňované předchozí recenzi)
Colleen i když je uznávaná spisovatelka nikdy nezapomíná na své fanoušky. Na své oficiální facebookové stránce bohatě komunikuje se svými fanoušky, pořádá spoustu giveaway ale hlavně dělí se s námi o to, co předcházelo vzniku knih. Nejzajímavěšší (podle mě) byl její post o tom, co vlastně bylo před knihou Život jedna báseň, který je dokonce na české fanpage přeložen. Určitě si ho přečtěte zde.

Můj komentář: (obsahuje spoilery)
Musím opravdu pochválit obálku, zdá se, že nakladatelství Yoli obálky umí a mě se rozhodně líbí, ještě víc by si mě nakladatelství získalo kdyby vydalo další knihy ze série (nebo v podstatě jakoukoliv knihu od Colleen).
Zdá se, že mě se prostě nevyplatí kupovat si knihy. Když jsem si knihu přinesla domů z pošty bylo okolo šesté. Se čtením jsem skončila druhý den okolo třetí ráno. Málokdy se stane, že mi zbydou peníze na knihy a když už tak udělám s knihou takhle rychlý proces no... I když joo... hezky se vyjímá v mé knihovničce :).
Collen se podle mě narodila proto aby byla spisovatelkou. Je to jedna ze spisovatelek, které píšou new/yound adult knihy, ale nikdy to není jen jednoduchý příběh o lásce. Samozřejmě o lásce to je, ale okolnosti, které se tam odehrávají jsou vždycky tak nějak hlubší než kdyby to bylo jen o lásce (panebože, než já se vyžvejknu). Snad jste pochopili, co tím chci říct. Vemte si sérii Beznaděje, knihu Ugly love a teď Život jedna báseň. Všude se hlavní hrdinové potýkají s takovými nenudnými životními situacemi, a málokdy to jsou úsměvné situace, přesto jsou knihy vtipné (protože postavy v knihách většinou mají zábavný kecičky). Knihy samozřejmě končí šťastně, ale Colleen se nebojí psát o smrti a jiných nepříjemných věcech (což je u nás tak trochu tabu) a vždycky z toho vybruslí s elegancí a nádhernou knihou.
Teď už ale k samotnému příběhu. Layken se po smrti svého otce musí přestěhovat. Hned po příjezdu k novému domu potká svou lásku (což je trochu klišé ale ty dobrý já ráda). Will je Layken taky okouzlen jen ještě netuší, že je zakázané ovoce. Samozřejmě dohromady ti dva jsou kouzelní. Will se účastní večerů slam poetry, a no... kdo by nemiloval kluka, který skládá básničky? V příběhu se mi hodně líbí vztahy, které se tam odehrávají. Ať už když Lake vzpomíná na svého otce (u toho jsem brečela, protože no.. jsem z toho vždycky na měkko když k sobě mají táta a dcera blízko), nebo vztah mezi Lake a její mamkou, Will a Lake, Lake a její kamarádka Eddie, Eddie a její kluk, Lake a její bratr (třeba scéna, kdy jí bratr jakoby propíchne mečem a ona nemá náladu a v prvním momentě na něj neraguje, pak si to ale uvědomí a začně dělat zombíka, to je ták sladký), Will a jeho bratr a pak samozřejmě jejich bratři Kel a Caulder (ti dohormady byly taky tak kouzelní).
Já vím, že když se mi kniha líbí tak málokdy najdu něco špatného... zase na druhou stranu proč zbytečně hledat vady na kráse a nesoustředit se na to hezké?
Originální název je Slammed, v češtině tomu říkáme slam poetry, což je vlastně specifický styl přednesu básní. Když jsem zběžně prolítla internet, dost mě pekvapilo, že vě většich městech - jako je Praha a Brno - večery slam poezie probíhají, o čemž jsem vůbec neměla ponětí. Dokonce jsem našla, že se pořádají mistrovství ČR. Ne, že by mě to zajímalo ve smyslu, že bych chtěla účinkovat, ale spíš to zažít na vlastní kůži. Účinkování rozhodně není pro mě, na to jsem až moc... já, ale věřím, že se najdou lidi češi, kteří to opravdu umí a poslechnout si je by byl zážitek.


Hodnocení:

★★★★★

💧📕
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Čteš rád/a knihy?

Ano
Ne

Komentáře

1 Zoey Zoey | Web | 11. prosince 2014 v 15:13 | Reagovat

Četla jsem jednu hodně kladnou recenzi, a ta tvá se ti také povedla. Knížku vůbec neznám, každopádně bych si ji chtěla přečíst. Všichni říkají že má dobré ohlasy :)

2 Kate Kate | E-mail | Web | 12. prosince 2014 v 18:19 | Reagovat

Knihu jsem četla, jsem na ni celkem zvědavá. :)
A nechci ti to moc kritizovat, je to krásné, ale písmo moc nejde přečíst :(

3 Fey Fey | Web | 13. prosince 2014 v 9:04 | Reagovat

Knížka mě velmi zaujala. Odkládám jí už dlouho, budu se do ní muset už jednou konečně pustit.

4 Eliz Eliz | Web | 13. prosince 2014 v 12:30 | Reagovat

Prý že píšeš krátké recenze :-D Tahle je podle mě dost dlouhá a taky pěkná. Na knihu jsem už narazila, ale jestli si ji přečtu... kdo ví

5 Eliza Eliza | Web | 21. prosince 2014 v 14:45 | Reagovat

Tak o téhle knížce jsem zatím neslyšela, až se tomu sama trochu divím o.O Recenze se ti povedla a knížka mě docela zaujala, tak uvidím, jestli si jí přečtu :) Souhlasím s tím, že Yoli dává fakt pěkné obálky ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama