Vampýrská akademie, Richelle Mead

19. září 2014 v 12:32 | Ivy |  Recenze knihy

Vampýrská akademie

autorka: Richelle Mead
vydáno r. 2007 v USA
v ČR r. 2009
překlad: Katrin Chýlová
nakladatelství: Domino
série: Vampýrská akademie (1.díl/6)
žánr: young adult, fantasy
počet stran: 280
přečteno: září 2014, za 2 dny, v češtině
hodnocení: 5/5
anotace: goodreads
Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

O autorce:
Richelle Mead je autor na seznamu NY Times a USA Today bestsellerů, píše fantasy knih pro dospělé a mládež. Původně pochází z Michiganu, nyní žije v Seattlu ve státě Washington, kde na plný úvazek pracuje na svých třech sériích. Než se stal spisovatelem, vyzkoušela si několik různých kariéry. Získala diplom z několika fakult - svobodné umění, náboženství a učitelství pro středí a vysoké školy. Nakonec se rozhodla, že svou cestu vidí ve psaní ale je přesvědčená, že všechno její vzdělání ji na to připravilo.
Richelle, celoživotní čtenář, byla vždy fascinována mytologií a folklórem. Když nepíše, dívá se na špatné reality show, cestuje, zkouší zajímavé koktejly nebo nakupuje oblečení. Spoustu oblečení. Sama o sobě tvrdí, že je závislá na kávě, neustále bojuje (a prohrává) s prokrastinací, je zapálená pro všechny vtipné a zábavné věci.
Série Vampýrská akademie je její nejprodávanější. Byla na seznamu bestsellerů NYTimes a US Today, získala ocenění do Americké knihovní asociace a byla přeložena do třiceti jazyků. ---(můj překlad z autorčiných stránek)

Můj komentář: (obsahuje spoilery)
Proč jsem si knihu vybrala?
Už spoustu lidí mě na tuto knihu odkazovaly. Jak je dobrá, příběh je fajn a tak. Je to jedna z knih k jejíchž přečtení jsem potřebovala vidět film. Narazila jsem na recenzi knihy u jednoho mého spřáteleného blogu, kde zmiňovala i film. Tak jsem si pomyslela... proč ne. Zkusím film, třeba se utvrdím v tom, že je dobře, že jsem se vyhýbala knize tak dlouho.
V době kdy kniha byla na pultech čerstvě si dobře vzpomínám jak jsem jí viděla v knihovně (ještě na dětském oddělení - což je čtyři roky zpět) a v té době jsem byla moc zakoukaná do upírů tak jak jsem vykreslila S. Meyer, že jsem knihu degradovala (aniž bych ji četla) jako pouhou napodobeninu, nebo jak už bývá zvykem, že vyšla jen kvůli tomu, že bylo tohle téma v kurzu. Jak jsem se pletla.
Filmová podoba.
Musím říct, že když jsem viděla jen film myslela jsem si, že je úžasný. Teď když mám možnost ho srovnat s knihou tak ten úžasňácký pocit opadl. Jistě, film je fajn, ale na knihu to nemá. V knize jsou věci víc vysvětlené, propracované tak tam je více Rose a Dimitrije.
Rose a Dimitrij :3.
Je to jeden z důvodů, prčo se mi kniha líbí víc. V knize bylo víc scén, kdy to mezi Rose a Dimitrijem jiskřilo. Taky ale, jsem naprosto unesená z volby herců. Áh, Danila :). V tomhle jsem ráda, že jsem film viděla první, protože mi podal výborný vzhled hlavního hrdiny. Rose je taková správná, jde proti proudu, je zapálená, oddaná, zábavná a vždycky v akci. Je fajn číst o hlavní hrdince holce, která je ta co utočí, je drzá, jde si za svým a zabíjí (v případě Rose se k zabíjení spíš chystá - doufám, že k tomu dojde a nemůžu se dočkat až zabije prvního Strigoje).
Nejoblíbenější moment knihy.
Jistěže scéna jak na to Rose s Dimitrijem skoro skočily.
Děj.
Tahle kniha byla vydána v období všeobecného poblouznění upíry (které začalo díky S. Meyer). A přestože na tyhle knihy pohlížím dost skepticky - většinou vycházejí jen aby se na nich vydělalo, protože je jisté, že když to teď frčí lidi to koupí. A málokdy se spisovatelům povede vykreslit opravdu originální, neopakovatelný a strhující příběh. Ah, díky bohu, u Vampýrské akademie se to povedlo. Děj má spoustu akce, nechybí špetka (nebo víc) romantiky. Fantasy prvky, které spisovatelka použila jsou originální. Podařilo se jí navzdory mému očekávání vymyslet úplně nový fantasy svět upírů, který mě jednoduše uchvátil.
Obálka.
Na to, že byla vytvořena před pěti lety, dobrý. Ale dokázala bych si představit přitažlivější ztvárnění. Líbilo by se mi třeba další vydání knihy s filmovou obálkou.
Hodnocení.
Jasných pět hvězdiček (ani jsem nezaváhala). Už se nemůžu dočkat až si přečtu další díl, a pak další a další :).

Zdroj obrázku - we♥it.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | E-mail | Web | 20. září 2014 v 19:23 | Reagovat

Se asi budu muset znovu kouknout na film. :D Ten obrázek k tomu přímo vybízí!
A jinak, ano, kniha je o mnoho lepší.

2 Zoey Zoey | Web | 21. září 2014 v 9:18 | Reagovat

V šesté třídě jsem četla celou sérii poprvé :D Tenhle rok si dělám menší re-reading, ale v knihovně jako na potvoru nemají pátý díl -.-
První díl je můj oblíbený, seznamujeme se s postavami a prostředím školy. Líbí se mi, že tady nejde o normální upíry jako ve Stmívání, ale je to tady víc na genetiku apod. Hodně dobře promyšlené :3
Rose je skvělá, jednoznačně nejlepší. I v dalších dílech bude stát za to. Oblíbila jsem si ještě Lissu, protože prostě...moje nejoblíbenější postava :D No A Dimitrij :3 Každopádně Christian se mi ve filmu líbil víc :D A počkej si na druhý díl, jak knihy nebo filmu, protože tam přijde Adrian Ivaškov----a to je nejbožejší postava z celé série :33 Nad ním umírám smíchy :D

3 Fey Fey | Web | 21. září 2014 v 17:57 | Reagovat

Tuto sérii jsem si zamilovala. :-) Mám přečtené všechny díly a... awwww! :3 :3

4 Caroline* Caroline* | Web | 5. října 2014 v 23:28 | Reagovat

Já jsem nejdřív četla knihu a to jsem se k ní odhodlávala pořádně dlouho, protože mě svou obálkou ani anotací vůbec nelákala, ale ještě že jsem se do toho dala. Je to má oblíbená knižní série, Rose má oblíbená hrdinka a s každým dílem byly knihy lepší a lepší, takže ve čtení knižních sérií od Richelle Mead pokračuji :). Film byl oproti knize dost slabý, ale byli tam výborní herci, takže jsem rozhodně pro, aby natočili pokračování - Danila si mě taky získal :D.

5 Eliza Eliza | Web | 19. října 2014 v 23:20 | Reagovat

Máme stejnou oblíbenou scénu xDD
Jinak já tuhle sérii fakt miluju, skvělá recenze a souhlasím s hodnocením, i když tenhle díl mi vzhledem k následujícím v sérii přijde přeci jen trochu slabší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama