S hlavou v oblacích (pejru), Petrusová Kateřina

11. září 2014 v 16:16 | Ivy |  Recenze knihy

S hlavou v oblacích (pejru)

autorka: Petrusová Kateřina
vydáno v ČR r. 2013
nakladatelství: Fragment
žánr: romance
počet stran: 120
přečteno: v září 2014, za 1 den, v češtině
hodnocení: 5/5
anotace: databazeknih
stručný obsah díla: (mými slovy, neobsahuje spoilery)
Hlavní hrdinka Markéta je městská holka a vydá se na cestu za svými přáteli přes vesnickou pustinu. Za všechno může tvrdohlavý a flegmatický kůň, který se jí postaví do cesty a díky němu skončí její auto v příkopu. Doufám, že najde nějakého vesničana, který vlastní traktor, auto vytáhne a bude moci pokračovat v cestě. Jenže nic nejde tak rychle jak si vykreslila. Musí se zdržet přes víkend. Naštětsí najde vesničana ochotného, který jí nechá přespat na velkostatku. A je to právě on, který přetoší její život vzhůru nohama.

O autorce:
Kateřina Petrusová je spokojená manželka, pyšná matka dvou dcer, ne právě disciplinovaný pisálek, náruživá čtenářka, mizerná kuchařka, milovnice sarkasmu, hltačka filmů. Narodila se před dvaatřiceti lety v Pardubicích, a přestože má svoje město ráda, zanedlouho se přestěhuju o pár kilometrů dál, kde bude moct ráno v pyžamu otevřít francouzské okno v obýváku a vyjít na zahradu.
Její první povídku napsala už ve čtrnácti letech. Píše s většími či menšími přestávkami sedmnáct let - povídky, pokusy básničky, blogové zápisky i pár úplně opravdových článků na internetu. Naplno se do toho vrhla před čtyřmi lety, kdy narazila na skupinku stejně nadšených pisatelek a pořídila si s nimi povídkový web.
Psaní je pro ní relax a zábava. A pokud pak čtení toho, co napíše, pobaví i někoho dalšího, je to další, úžasný bonus.
Říká o sobě, že je amatérská psavkyně, která měla štěstí. Doposud jí vyšly tři knihy v sérii Bavettovi, S hlavou v oblacích a v říjnu na pulty přistane její další kniha s názvem Pekáč buchet o které si můžete přečíst informace a první ochutnávku na stránkách autorky. ---(čerpáno z více zdrojů)

Můj komentář: (obsahuje spoilery)
Proč jsem si knihu vybrala?
Kniha je už poměrně stará. Vyšla minulý rok a všechno to poblouznění tímhle dílem je zřejmě pasé. Přestože mám jakousi averzi vůči českým spisovatelům (hned vysvětlím) v knihovně jsem knihu vzala, že jsi zkusím, má něco málo přes sto stránek, tak proč ne?
Moje averze vůči českým spisovatelům téměř vyléčena?
No, tak zatím úplně ne. Tohle dílo je pro mě zatím vyjímka potvrzující pravidlo. Třeba kniha Navždy, co mám v popisku že čtu už několik dní? Vůbec nechápu jak to někdo mohl vydat. Ale to už jsme u jiné knihy. Chci říct, že má averze je díky špatným zkušenostem s novými českými autory, kterým v poslední době vychází rádoby české napodobeniny zahraničních knih. Začalo to Smlouvou s Adame, Evou, a zdá se že pokračuje, protože málokdo u nás dokáže napsat něco originálního a zábavného tak jako se to podařilo Kateřině Petrusové.
Postavy.
Kniha je tak krátká a vesměs není moc prostoru postavy blíže poznat, ale přesto se mi zalíbily.
Markéta/ Zmrzka je ztřeštěná, vtipná, trochu bláznivá. Líbila se mi i když jsem jí moc ke konci knihy nechápala její chování, ale dejme tomu, že za to mohl vetřelec co ho měla v břiše.
Pavel/ Marvin je snem každé ženy,a čkoliv se tu původně nezdá.
Neoblíbenější moment knihy.
Protože to byla opravdu ultra krátká kniha nemám přímo nejoblíbenější moment v knize. Možná když Pavel a Markéta letěli balónem (já chci taký :)). Ale musím říct, že knížka je tak vtipně napsaná, že jsem se co stránku smála. Takže nej moment? Celých 120 stran :).
Hodnocení.
Jasných pět hvězdiček. Za vtipnost, originalitu a spisovatelčin výkon který u mě trošičku pozvednul současnou českou literaturu. Jediné, co knize mohu vytknout je její délka. Jistě byla zábavná tak krátká jak byla, a nikdo nemůže s jistotou říct, že delší verze by byla stejně dobrá nebo lepší. Ale jsem si jistá, že příběh Zmrzky a Marvina by si zasloužil i víc stránek.

Na stránkách autorky si můžete přečist povídku Vánoce v pejru, aneb první Vánoce Marvina a Zmrzky.
Autorce také v řijnu vychází dalčí kniza s názvem Pekáč buchet, a opět na jejích stránkách najdete menší ochutnávku.

Zdroj fotky autorky - tady.
Zdroj obrázku - we♥it.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 11. září 2014 v 18:58 | Reagovat

Přivedla jsi mě k zamyšlení: Nevím, jestli mám averzi vůči českým autorům, ale pravda je, že jen výjimečně přečtu něco českého. Proč? Ani pořádně nevím, ale většinou knihu čtu, protože mě zaujmou na první pohled nebo o nich slyším mnoho pozitivních recenzí... A to u knih českých autorů nijak není.
Jinak moc pěkná recenze :-)

2 Vanessa Say Vanessa Say | E-mail | Web | 11. září 2014 v 21:12 | Reagovat

Jedna z nejlepších recenzí na českou knihu, která jsem v poslední době četla. :-)

3 Kate Kate | E-mail | Web | 12. září 2014 v 17:37 | Reagovat

TU knihu si chci přečíst, tak uvidím. :) Četla jsem od autorky sérii Bavettovi, a jsem nadšená. :)

4 Ami Ami | E-mail | Web | 13. září 2014 v 18:07 | Reagovat

Četla jsem a nebylo to špatné!
PS: Pochroumal se mi počítač a nejde mi se přihlásit k účtu na blogspot. Proto nebudu přidávat články. Pokusím se to nějak spravit, ale už se s tím mučím přes dvě hodiny a nic. Potom dám vědět, jestli bude nějaký nový blog, či jak to bude!

5 Eliza Eliza | Web | 17. září 2014 v 16:48 | Reagovat

K téhle knize se snad jednou dostanu prostřednictví recenzních výtisků :) Obávám se, že i já mám vůči českým autorům jakousi averzi tak doufám, že by mě tohle taky mohlo obrátit :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama