Zavržený

28. srpna 2014 v 22:11 | Ivy |  Recenze knihy

Zavržený

Autor: Becca Fitzpatrick
Série: Nora Greyová (1.díl/4)
Originální název: Hush, Hush
Rok vydání: 2010, rok vydání originálu: 2009
Počet stran: 368
Stručný obsah díla: (neobsahuje spoilery)
Příběh Nory Greyové začíná v den, kdy je na hodině biologie rozsazena a její nový soused je Patch Cipriano. Nový, záhadný a husí kůži nahánějící kluk, který na to, že spolu mluví poprvé v životě o ní až moc. A od toho dne se věci jen zhoršují. Přes všechnu náklonost, kterou k Patchovi cití si není jistá zda mu věřit. Nedokáže ignorovat ten nepříjemný pocit a bojí se svůj život. V tom se o její pozornost uchází další - Elliot. S ním se nepříjemný pocit jen znásobuje a Nora tápe mezi tím, komu věřit, protože ani jednomu by nepřiznala vlastnost seriózní nebo důvěryhodný. A když se do toho zaplete žárlivá bejvalka? Všechno jaksi nabírá na obrátkách.
Přečteno: v srpnu 2014, za 1 den, v češtině
Hodnocení:
5/5
Můj komentář: (může obsahovat spoilery)
Musím se tu zmínit a blahořečit naší místní knihovnu, díky které jsem na tuhle knihu přišla. Zřídili jeden obří regál, kde jsou knihy jen a jen o andělech, upírech, vlkodlacích a dalších potvorách. V současné době si knihy půjčuji jen z těchto polic (a vydrží to ještě dlouhou dobu) a už nemusím zdlouhavě hledat v oddělení sci-fi a fantasy (všemž by se prase nevyznalo) - juhůů.
Ze začátku by se dalo říct, že jsem si nebyla jistá, co si o ústřední dvojici myslet. Patch se choval, no tak jak se choval, což mi nepřišlo ani hezké a ani trochu přitažlivé - a už v téhle části si Nora uvědomila jakousi náklonost k němu. Každopádně vztah Nory a Patche se vyvinul až ke kocni knihy. Pak ty znepokojivé události, kdy Nora bojovala o svůj život, narážela na kohosi v kukle a pak najednou jakoby se celá ta událost nestala - jo trošičku bych se cítila jako blázen. Celou knihu nás spisovatel napíná, kdo vlastně ten zloduch je. Já se prostě nemohla rozhodnout, kdo za tím vším stojí, spíš jsem si myslela, že je to jen jedna postava - a ono ejhle, měl v tom prsty každý s rozdílným podílem viny. To bylo fajn, překvapující. Nejvíc mě bavil konec - když jsem knihu dočetla, litovala jsem, že jsem si rovnou nepůjčila další díly. Jak se Patch vzdá šance být člověk, a přesto na tom získá a stane se Nořin osobní andělský strážce. ÁÁÁhhh. To je lahoda pro romantiky (= to jsem já :D). Hodně se mi taky zamlouvala postava Vee, ty její průpovídky - vždycky jsem se aspoň pousmála.
Ve fantasy žánrech je fajn, že si v podstatě můžete vybájit všechny okolnosti a vlastnosti hlavní postav, určit zda budou andělé, vlkodlaci, čarodějové, mix všeho či něco jiného a pokud se zadaří vytvoří tím spisovatel úplně nový originální fascinující svět. A to se tady podařilo. V poslední době jsem se do fantasy vrhla po hlavě a strašně se mi líbí, že i když třeba narazím na stejné bytosti - v tomhle případě anděly, tak to zatím vždycky bylo originální a zajímavě pojato.
Ohromně se mi zalíbila obálka. Jo, zůstala stejná jako originální, ale mívám občas pocit jakoby se česká nakladatelství bála používat ty zahraniční obálky v našem vydání. Málokdy se mi stalo, že by se mi česká obálka líbila víc než ta zahraniční. Proto jsem ráda, že se čím dál tím víc setkávám s tím, že vzhled knihy ponechávají :).
Docela mě překvapilo, že je kniha 'tak stará' a že jsem na ni přišla až teď. Ale lepší později než vůbec.

Recenzi na druhý díl si můžete přečíst zde.
Našla jsem překlad prvního setkání Patche a Nory z Patchova pohledu, 1. část si můžete přečíst zde, 2. část zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliz Eliz | Web | 30. srpna 2014 v 20:45 | Reagovat

Ahoj, tak jsem nějak zabloudila na tvůj blog a okamžitě se mi moc zalíbil, jak vzhled, tak i tvoje články, máš super recenze. Mohly bychom spřátelit blogy? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama