Srpen 2014


Knihy na které nedám dopustit.

30. srpna 2014 v 22:00 | Ivy |  Ivy a její blablabla
Také máte knihy, které vám přirostla srdci a když na to přijde budete se za ní bít? Tady jsou ty mé.

Zavržený

28. srpna 2014 v 22:11 | Ivy |  Recenze knihy

Zavržený

Autor: Becca Fitzpatrick
Série: Nora Greyová (1.díl/4)
Originální název: Hush, Hush
Rok vydání: 2010, rok vydání originálu: 2009
Počet stran: 368
Stručný obsah díla: (neobsahuje spoilery)
Příběh Nory Greyové začíná v den, kdy je na hodině biologie rozsazena a její nový soused je Patch Cipriano. Nový, záhadný a husí kůži nahánějící kluk, který na to, že spolu mluví poprvé v životě o ní až moc. A od toho dne se věci jen zhoršují. Přes všechnu náklonost, kterou k Patchovi cití si není jistá zda mu věřit. Nedokáže ignorovat ten nepříjemný pocit a bojí se svůj život. V tom se o její pozornost uchází další - Elliot. S ním se nepříjemný pocit jen znásobuje a Nora tápe mezi tím, komu věřit, protože ani jednomu by nepřiznala vlastnost seriózní nebo důvěryhodný. A když se do toho zaplete žárlivá bejvalka? Všechno jaksi nabírá na obrátkách.
Přečteno: v srpnu 2014, za 1 den, v češtině
Hodnocení:
5/5
Můj komentář: (může obsahovat spoilery)
Musím se tu zmínit a blahořečit naší místní knihovnu, díky které jsem na tuhle knihu přišla. Zřídili jeden obří regál, kde jsou knihy jen a jen o andělech, upírech, vlkodlacích a dalších potvorách. V současné době si knihy půjčuji jen z těchto polic (a vydrží to ještě dlouhou dobu) a už nemusím zdlouhavě hledat v oddělení sci-fi a fantasy (všemž by se prase nevyznalo) - juhůů.
Ze začátku by se dalo říct, že jsem si nebyla jistá, co si o ústřední dvojici myslet. Patch se choval, no tak jak se choval, což mi nepřišlo ani hezké a ani trochu přitažlivé - a už v téhle části si Nora uvědomila jakousi náklonost k němu. Každopádně vztah Nory a Patche se vyvinul až ke kocni knihy. Pak ty znepokojivé události, kdy Nora bojovala o svůj život, narážela na kohosi v kukle a pak najednou jakoby se celá ta událost nestala - jo trošičku bych se cítila jako blázen. Celou knihu nás spisovatel napíná, kdo vlastně ten zloduch je. Já se prostě nemohla rozhodnout, kdo za tím vším stojí, spíš jsem si myslela, že je to jen jedna postava - a ono ejhle, měl v tom prsty každý s rozdílným podílem viny. To bylo fajn, překvapující. Nejvíc mě bavil konec - když jsem knihu dočetla, litovala jsem, že jsem si rovnou nepůjčila další díly. Jak se Patch vzdá šance být člověk, a přesto na tom získá a stane se Nořin osobní andělský strážce. ÁÁÁhhh. To je lahoda pro romantiky (= to jsem já :D). Hodně se mi taky zamlouvala postava Vee, ty její průpovídky - vždycky jsem se aspoň pousmála.
Ve fantasy žánrech je fajn, že si v podstatě můžete vybájit všechny okolnosti a vlastnosti hlavní postav, určit zda budou andělé, vlkodlaci, čarodějové, mix všeho či něco jiného a pokud se zadaří vytvoří tím spisovatel úplně nový originální fascinující svět. A to se tady podařilo. V poslední době jsem se do fantasy vrhla po hlavě a strašně se mi líbí, že i když třeba narazím na stejné bytosti - v tomhle případě anděly, tak to zatím vždycky bylo originální a zajímavě pojato.
Ohromně se mi zalíbila obálka. Jo, zůstala stejná jako originální, ale mívám občas pocit jakoby se česká nakladatelství bála používat ty zahraniční obálky v našem vydání. Málokdy se mi stalo, že by se mi česká obálka líbila víc než ta zahraniční. Proto jsem ráda, že se čím dál tím víc setkávám s tím, že vzhled knihy ponechávají :).
Docela mě překvapilo, že je kniha 'tak stará' a že jsem na ni přišla až teď. Ale lepší později než vůbec.

Recenzi na druhý díl si můžete přečíst zde.
Našla jsem překlad prvního setkání Patche a Nory z Patchova pohledu, 1. část si můžete přečíst zde, 2. část zde.

Stejná srdce

26. srpna 2014 v 18:24 | Ivy |  Recenze filmy

Stejná srdce

Originální název: The Normal Heart
Rok: 2014
Délka: 2h13min
Hodnocení: /5
Popis filmu: csfd
Můj komentář:
Doporučení všem homofobikům zakázáno číst nebo dokonce film shlédnout.
Takže přiznávám, u tohohle jsem brečela. Je to dost dlouhý film na to abych si vytvořila vztah k hlavním postavám, spousta lidí tam umírá - a to všechno jen z důvodu lhostejnosti.
Ocitáme se v USA, počátkem osmdesátých let, kde by se mohlo zdát, že lidé žijou v moderní době. No, po shlédnutí tohohle filmu budete minimálně pochyby. Na gaye se stále dívá jako na nelidi a zvrhlíky. Což se možná dá pochopit, byla to doba omezená, všechno jiné bylo zároveň nemyslitelné a odporné. Ale jak daleko dokáže zajít přesvědčení společnosi o jiných lidech, kteří s nedrží basu se stejnými zvyky a zásadami? Hodně daleko. Ve filmu uvidíte jak spousta lidí umírá a těm, co by s tím mohly něco dělat je to jedno. Abych tu nehanila jen heterosexály, i gayové se představí jako zatrvzelý neschopní kompromisu. Každopádně, jsem toho názoru, že větší podíl 'viny' nesou heteráci.
Ke všemu hvězdné obsazení - Julia Roberts (je super), Mark Ruffalo (je fajn) a Matt Bomer (áááh... :D). Takže pokud nejste tvrdohlavci nepřístupní názorů jiných film určitě doporučuju ;).

Pýcha a rozkoš

25. srpna 2014 v 18:16 | Ivy |  Recenze knihy

Pýcha a rozkoš

Autor: Sylvia Day
Originální název: Pride and Pleasure
Rok vydání: 2014, rok vydání originálu: 2011
Počet stran: 248
Anotace: (databazeknih x goodreads)
Stručný obsah díla:
Eliza Martinová, bohatá dědička, si v poslední době prožila pár znepokojivých situací a začala se bát o svoje bezpečí. Pro okolí je šťavnaté sousto, protože je svobodná žena s nemalým jměním. Na scénu tedy přichází lovec zločinců Jasper Bond, kterého vyhledá aby ji ochránil a zároveň pomohl odhalit toho, kdo jí škodí. Přes počáteční nejistotu, zda je Jasper na to ten pravý, ho Eliza najme. Aby nikdo nepojal podezředí nebo neodhalil důvod proč se Jasper nachází často ve společnosti Elizy se Jasper pro okolní společnost zařadí do zástupu nápadníků. Přestože Eliza byla odhodlána se nevdát, pro svoje vlastní přesvědčení přesto najde v Jasperovi zalíbení, což nehraje do karet zločincům a ti se rozhodnou jednat zbrkle a odhalí se. Nejednoho překvapí jejich skutečná identita.

Přečteno: v srpnu 2014, za 2 dny, v češtině
Hodnocení:
3,5/5
Můj komentář:
Po knize Očarovaná, kde jsem slepě věřila spisovatelce, bez rozmylsu knihu čapla a půjčila si ji v knihovně a v podstatě jsem od ní čekala podobný výkon jako od série Crossfire, kterého jsem se nedočkala, jsem byla jaksi skeptická a raději si předem přečetla anotaci, která mě chytla. Byla jsem tak nějak překvapená, že mě zaujal román z historického prostředí, ale dala jsem tomu šanci... a udělala dobře.
Za svůj život jsem přečetla všehovšudy tři historické romány, tenhle je jeden z nich a bohužel musím říct, že i když ho vesměs hodnotím pozitivně, ke čtení knih téhle podobné mě to nepřesvědčí. Jednou za čas ano, to zvládnu, ale víc po mě nechtějte.
Vetšinu lidí, co jsem tak četla názory to svádí k srovnávání Crossfire série, ale většina si neuvědomí, že kniha v USA vyšla ještě dříve než Crossfire (to jen u nás vychází všechno tak pozdě), takže bych tyhle knihy vůbec nesrovnávala, spíš bych to považovala za jakýsi trénink (nikdo se nestane šampiónem ze dne na den). Co zklamání je, že spisovatelka nenavázala na svou kvalitu knihou Očarovaná.
Ach... a konečně tedy, co říkám na knihu. Pro mou romantickou duši to byl hezký příběh, přesně takový kterým říkám průměrný, mají tři hvězdičky, kdyby ovšem nebylo té překvapivé zápletky, která měla ještě překvapující rozuzlení. V tomhle se spisovatelce dokázalo příběh obohatit, trošičku nás napnout a udržet při čtení aby jsme se k sakru už konečně dozvěděly, kdo ten zloduch je.
A že to nakonec všechno dopaldo dobře, no nic jiného se nedalo očekávat. Pro mě krásná trochu zpestřená oddychovka.

Cena nevinnosti

24. srpna 2014 v 0:02 | Ivy |  Recenze knihy

Cena nevinnosti

Autor: Rebecca James
Originální název: Sweet damage
Rok vydání: 2014, rok vydání originálu: 2013
Počet stran: 328
Stručný obsah díla:
Bezstarostný Tim, žije ke své spokojenosti ale okolí a hlavně jeho ex-přítelkyni se to nelíbí. Proto ho vyhodí z gauče u ní v bytě, kde žije se svým novým přítelem. Přeochotně mu najde inzerát a jemu nezbývá než se chytit příležitosti a vzít levný pronájem u Anny v jejím obřím baráku. Barák, kde je k dispozici pokoj je nechutně velký, až na jednu obyvatelku - Annu, prázdný. A samozřejmě... má to háček. Anna trpí agorafóbií a téměř nevychází z domu. Což Timovi překvapivě nevadí a staví se k tomu dobře. Tim by dál pokračoval ve svém nenáročeném a spokojeném životě, ale v domě se mu začínají dít zvláštní věci. I přesto, že Tim pochybuje o tom jestli v tom Anna nemá prsty, zbližují se a najdou si k sobě cestu. Do toho se připlétá jeho bývalá přítelkyně a na světlo přicházejí skutečnosti a pravdy, které by jste při čtení prvních řádek nečekaly.

Přečteno: v srpnu 2014, za 2 dny, v češtině
Hodnocení:
4/5
Můj komentář: (obsahuje spoilery)
Knihu jsem si vybrala, a označila jako 'chystám se číst' už na databazeknih.cz, když se objevila v kolonce knižní novinky. Anotace mě zaujala, což je co říct, protože normálně jdu jen pouze po romantice, nedej bože aby tam byl nějaký prvek navíc ať už fantasy, detektivní zápletka, trochu tajemna, cokoliv... Ale zdá se, že v poslední době se tak trochu přeorientovávám a dávám šanci novému, jdu i po něčem jiném, i když romanice jsem stále věrná :).
Od této spisovatelky je tohle první kniha, kterou jsem četla, měla u mě úplně čístý štít - což je výhoda. Je to tak, že pokud očekáváte od knihy (a autorky) z předchozí zkušenosti hodně, jednoduše vás to může zklamat, a stejně tomu tak je když dáte druhou šanci spisovatelce, která váš již zklamala - špatný dojem se těžko překonává.
Hlavní postava - Tim žije tak jak mnoho lidí neumí. Bezstarostně proplouvá životem, je spokojený s tím, co má teď, nežene se za něčím víc. Každý den dělá, co má rád. A to mu stačí. Stává se tak mou nejoblíbenější postavou. Taky se mi líbí jak reaguje na všechno vlastnosti Anny, bere to tak v klidu.
A jeho expřítelkyně si zaslouží titul nejvíce neoblíbená postava - kterou i bez toho, že se nakonec ukázalo, že je největší zloduch jsem neměla ráda hned od začátku.
Knihu jsem v podstatě četla na dvakrát, nejdříve prvních stopadesát stránek, pak jsem knihu odložila s tím, že se tam nic moc neděje (až na pár tajuplných událostí). A potom jsem dočetla zbytek a se čtením jsem skončila ve čtyři ráno (a druhý den jsem do práce vstávala v půl sedmý, mimochodem). A v téhle části knihy už to začalo mít grády. Pro mě je to ten typ knihy, kdy se bojím otočit na druhou stránku (ano, jsem strašpytel) a přesto si nedám pokoj dokud si nepřečtete poslední větu příběhu abych jste věděla jak to dopadne. Pro mě byla kniha naprosto čtivá, vyvolala a udržela ve mě zájem a napíná vás až do poslední stránky.
Co musím ale zkritizovat je název knihy. Naprosto nechápu, co s tímhle příběhem má spojení cena nevinnosti společného.

EDIT: Když už jsem měla knihu půjčenou tak si ji přečetl i můj pan otec. Když jsem se ho ptala kolik hvězdiček by jí dal tak řekl, že něcomezi 2-3, že mu nevadilo to číst, bylo to napínavý, ale na něj to bylo málo detektivní, thrillerový, tajemný. Takže vidíte, že se kniha zavděčí i starším kategoriím.

Zásvětí

20. srpna 2014 v 15:04 | Ivy |  Recenze knihy

Zásvětí

Autor: Alexandra Adornetto
Série: Zář (2.díl/3)
Originální název: Hades
Rok vydání: 2012, rok vydání originálu: 2010
Počet stran: 352
Anotace: (databazeknih x goodreads)
Bethany Churchová je anděl, který byl seslán na zem, aby tu bojoval s temnými silami Zla. To, že se zamiluje, součástí jejího poslání nikdy nemělo být, ale přesto mezi Beth a jejím smrtelným přítelem Xavierem Woodsem vzniklo silné pouto. Ale ani Xavierova láska a péče andělských sourozenců Gabriela a Ivy neuchrání Beth před děsivou jízdou na motorce, ke které je přinucena lstí a díky níž se dostane až k samotným branám pekla. Démonický Jake Thorn se nakonec nechá přesvědčit, aby Beth pomohl dostat se zpět na zem. Cena, kterou za to požaduje, však může zničit Beth i všechny, které tolik miluje...

Přečteno: v srpnu 2014, za 6 dnů, v češtině
Hodnocení:
3/5
Můj komentář:
Proč jsem si knihu vybrala? Po přečtení prvního dílu jsem se nadšeně pustila do druhého a no... nadšení mě postupem čtení pomalu ale jistě opuštělo. To je taky důvod proč jsem knihu četla ta dlouho. Posledních cca 50 stránek jsem nechala čekat na přečtení asi tři dny, protože mě to v tom bodě prostě přestalo bavit.
Změna prostředí, kde se děj odehrává se mi nezdál jako úplně zdařilý krok. Po téměř nesmysluplném důvodu, proč Jack Beth unese jsme se ocitly v Zásvětí, kde panuje kníže Jack/Arakiel. Celé Zásvětí bylo pro mě těžké si představit. A navíc všichni ti záporňáci na jednom místě, nic pro mě.
Nové vedlejší postavy. V příběhu se obejvujídvě nové postavy - Hanna a Tucker, které jsem si oba oblíbila. Zajímavé mi přišlo Hannino vyprávění jak se ocitla v Zásvětí a Tucker byl v pohodě, měl dobrý kecičky. Z celé té bandy záporných postav tak trochu vyčnívaly.
Nejvíc mě bavily číst momenty, kdy se Beth podařila 'projekce'. Aspoň tak byla v nějakém spojení s těmi dobrými a mnou oblíbenými. I když tady se nabízí malá díra v ději, že nejdříve se na ně mohla jen dívat a nedat jim nijak vědět, že je s nimi, pak najednou to šlo a zhmotnila svou energii a poslala ji, psala na zamlžené sklo, mluvila před rádio, zhmotila se celá...
Také scéna, kdy se Molly rozhodne říct Gabrielovi všechno, co má na srdci se mi četla hezky. Bohužel, moje romantická dušička doufala v přesný opak toho jak to dopadlo.
V určité části knihy jsem byla rozhodnutá, že si třetí a poslední díl rozhodně nepřečtu, ale konec mi zase přidal na zvědavosti takže ano, až se mi dostane další díl pod ruku pustím se do něj. Jenže je tu zádrhel, že v knihovně ho nemají, což je divné, protože když jsem si půjčovala první dva díly jsem si skoro jistá, že vedle nich ten třetí byl, a když jsem se po něm ptala tak mi řekly, že ho ještě nemají, ale že bude... tak nevím, zřejmě si počkám.
Takže hodnotím jak takový lepší průměr, ale pořád průměr.

Zář

13. srpna 2014 v 11:40 | Ivy |  Recenze knihy

Zář

Autor: Alexandra Adornetto
Série: Zář (1.díl/3)
Originální název: Halo
Rok vydání: 2011, rok vydání originálu: 2010
Počet stran: 400
Anotace: (databazeknih x goodreads)
Do poklidného přímořského městečka Tallow Beach nečekaně přijíždějí tajuplní sourozenci Gabriel, Ivy a Bethany Churchovi. Začnou studovat na střední škole a jejich objevení vzbudí mezi místními pořádný rozruch. Odkud se vzali? Kdo jsou jejich rodiče? Proč ve všem vynikají, aniž by vynaložili sebemenší námahu? Pro jejich tajnůstkářství a nadpozemskou krásu však existuje vysvětlení: Gabriel, Ivy a Beth jsou andělé, jejichž posláním je zachránit svět, jenž se ocitl na pokraji zkázy. Do jejich životů vstupuje Zlo v podobě bezohledného a krutého spolužáka, který zatouží po Beth. V děsivém dramatu, které následuje, andělé a člověk spojují své síly v zoufalém pokusu překonat dobrem ničivé síly temnoty a zachránit milovanou kamarádku

Přečteno: v srpnu 2014, za 3 dny, v češtině
Hodnocení:
5/5
Můj komentář:
Proč jsem si knihu vybrala? Upřímně ani já přesně na tuhle otázku nedokáži odpovědět. Nepatří to mezi žánry, které si v knihovně bez rozmyslu půjčuji. Možná to byla oblálka, která se mi opravdu líbí, a je fajn, že souvisí s knihou (if u know what i mean). Nebo, že na mě z anotace vyskočilo jméno Ivy (heh). Anebo třeba to, že na záložce v knize mě zaujala sama autorka, která knihu vydala opravdu v mladém věku a jen jsem chtěla zjistit, zda někdo tak mladý dokáže napsat něco, co by se mi líbilo (ano, rozhodně dokáže).
Nejoblíbenější postava. Nejspíš Gabriel. Líbili se mi jeho řečičky, jak ho v knize popisovaly, prostě krásný archanděl, kdo by nevzdychal :D? Samozřejmě se mi taky líbila ústřední dvojice Bethany a Xavier, ale spíš než jako postavy se mi líbil jejich vztah, který měly.
Co by na knize někomu mohlo vadit, ale já jí to ráda odpustím. Tak to rozhodně je takový to pánbíčkaření. Pro někoho, kterému vadí řečičky o Bohu, jako On všemohoucí a má jen pozitivní vlastnosti a Jeho vychválování až donebes, by to mohlo být problém. Ale já jsem k tomuhle opravdu tolerantní a navíc, přeci jenom to neberu tak vážně a knihu beru jako dobré fantasy říznuté krásnou romantikou. No tak tam ten fantasy prvek je o Bohu, s toho se nepo...
Co se mi na knize líbilo nejvíc? Fantasy není mým top žánrem tahle kniha se mi líbila díky romantice, středoškolskému prostředí, hlavním postavám a originálním námětu. Nebylo to ani moc zamotané, nijak zvlášť děsivě tajuplné, což je pro mě velké plus - moc mě neberou takové ty strašidelně zamotané knihy, kdy se bojíte otočit na další stránku a ztrácíte se v ději a v podrobnostech.
Přečtu si další díl? Jistěže, už ho mám dokonce půjčený z knihovny a leží mi doma.

Zrecenzováno podle abecedy

13. srpna 2014 v 10:44 | Ivy |  Recenze knihy
Zde jsou knihy které jsem přečetla a napsala na ně recenzi. Všechny mé přečtení knihy můžete sledovat na mém profilu na goodreads pod přezdívkou Ivy, kde najdete všechny knihy, které jsem přečetla včetně těch neoficiálně přeložených a v angličtině a na mém profilu na databazeknih pod přezdívkou IvyS, kde najdete mnou přečtené knihy, které byly přeloženy pouze oficiálně.


Co dál?

6. srpna 2014 v 19:01 | Ivy |  Kecy okolo
Další menší info, pokud jste na tento blog už dávno nezapomněli a všimne si toho vůbec někdo :D.
Začala jsem dopřekládat knihu The Perfect Game od J. Sterling na blogu www.elisaworld.blog.cz (určitě všichni znáte).
No... tak tam teď najdete mé výtvory :).